Antik çağın en eski yerleşim yerlerinden birisi olan Halikarnas üzerine kurulmuş olan Bodrum, aynı zamanda kendine özgü mimari yapısı, beyaza boyalı evleri, tarihi ve begonvillerle süslü çehresi ile Türkiye’nin Ege’den dünyaya açılan en önemli tatil cenneti konumunda.

650 kilometrelik sahil şeridi ile Bodrum yarımadası, aynı zamanda, Gümbet, Bitez, Ortakent, Bağla, Aspat Kameralı Sohbet, Karaincir Görüntülü Sohbet, Akyarlar Evli Sohbet, Turgutreis Çift Sohbet, Gümüşlük Kameralı Sohbet, Kadıkalesi Twitter Çift Sohbet, Yalıkavak Görüntülü Canlı Sohbet, Gündoğan Kadınlarla Webcam Sohbet, Türkbükü Çiftlerle Kameralı Sohbet, Göltürkbükü Kameralı Sohbet, Torba ve daha pek çok yerleşim birimi ve plajları ile Türkiye’nin seçkin ve popüler tatil merkezlerinden biri konumunda.

Bodrum’un simgelerinden Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın “Sanma ki sen geldiğin gibi gideceksin, senden öncekiler de böyleydiler. Akıllarını hep Bodrum’da bırakıp gittiler…” yazdığı gibi Bodrum Kameralı Sohbet, Türkiye’nin tüm tatil beldeleri içinde ayrı bir yere sahip.

Tarihi

Bodrum’un eski adı olan Halikarnassos’ta M.Ö. 484 yılında doğan ve tarihin babası olarak adlandırılan Heredot’a göre Bodrum Dor’lar tarafından kurulmuş. Daha sonra ise Karya ve Leg’ler bu bölgeye yerleşmişler. M.Ö. 650 yılında ise Megeralılar bu bölgeye gelerek şehri genişletmişler ve adını Halikarnassos koymuşlar.

M.Ö. 386 yılında Perslerin hakimiyetine giren Halikarnassos, M.Ö. 353 yılında Karya bölgesinin başkenti olduğunda döneminin en parlak devrini yaşamış. Dünyanın yedi harikasından birisi olan Bodrum Görüntülü Sohbet, Mausoleion da bu dönemde Kral Mausolos’un anısına kız kardeşi ve aynı zamanda karısı olan Artemisia tarafından yaptırılmış. Evli Çift Sohbet, Twitter Kameralı Sohbet.

Halikarnassos, M.Ö. 192 yılında Romalıların, M.S. 395 yılında Bizanaslıların ve M.S. 11. yüzyılda da Türklerin egemenliğine geçmiş. Daha sonra I. Haçlı savaşlarında yeniden Bizanslıları ve sonrasında 14. yüzyılda tekrar Türklerin eline geçmiş. 1415 yılında Rodos Şövalyelerinin egeneliğine geçen Halikarnassos, son olarak 1522 yılında Kanuni Sultan Süleyman döneminde tekrar Osmanlı İmparatorluğunun hakimiyetine girmiş. Bodrum ismi Cumhuriyetin ilanından sonra verilmiş.

Bodrum’un tarihi ve turistik yerleri

Bodrum Kalesi

Bitez tatilinizde ayrıca Bodrum’un popüler tarihi yerlerini de gezip görmenizi tavsiye ediyoruz. Bodrum’un merkezinde bulunan Bodrum KalesiBodrum Sulatı Arkeoloji MüzesiBomobilgeveze.comdrum Antik TiyatrosuBodrum Mausoleion Açık Hava MüzesiMyndos Kapısı, Zeki Müren Müzesi ve Bodrum Deniz Müzesi ile Bodrum yarımadasında bulunan Bodrum Yel Değirmenleri ve Pedasa antik kenti görülmeye değer yerler arasında başta geliyor.

Bodrum plajları

650 kilometrelik sahil şeridine sahip Bodrum yarımadasında çok sayıda muhteşem koy ve plaj bulunmakta. Bodrum’un kaliteli ve güzel plajlarında güzel bir gün geçirebilir, deniz paraşütü, banana, ringo, jet-ski ve dalış gibi eğlenceli su sporları yapabilirsiniz. Devamı…

Bodrum’un klas beachleri, beach clublar

Beach club’lar, deniz tatili sevenler için plaj ve güneş keyfi yanında ayrıca onlarca aktivite, restoran, konser ve parti seçeneği sunmaktadır. Bodrum beach club ve beachleri, hem gündüzleri hem de geceleri ziyaretçilerine özel ve eğlenceli bir Bodrum tatili ve kaliteli Bodrum gece hayatı sunarak bu konuda Türkiye’nin en iyileri konumunda.